Напишите
Позвоните нам
+38 044 495 60 53, 044 492 90 92Иностранный банк с международными инвестициями
+38 044 495 60 53

Google+

СМИ о нас

07.06.2012

"Хрещатик": Работу бюро кредитных историй усовершенствуютБюро кредитних історій не можуть запрацювати в Україні на повну потужність. Причини в законодавстві і джерелах інформації. Поки що банки охоче передають бюро дані про боржників, але не поспішають "ділитися" інформацією про дисциплінованих клієнтів. Таким чином кредитні історії перетворюються у "чорні списки" неплатників.

Проблематика кредитного ринку

Робота бюро кредитних історій полягає у накопичуванні інформації про позичальників та спрощенні процесу обміну нею. Банки у співпраці з такими бюро можуть поліпшити управління ризиками та вдосконалити процес прийняття рішень з надання кредитів. Таким чином, вартість позики може бути зменшено, а доступ до фінансування позичальників, які раніше його не мали (малий та середній бізнес) може бути збільшено.

В Україні функціонує кілька бюро кредитних історій, але загалом цей сектор ще не працює належним чином. На думку експертів, одна з головних проблем пов’язана з регулюванням та наглядом за бюро кредитних історій.

Керівник німецької консультативної групи з економічних реформ в Україні Рікардо Джуччі зауважує: "Регулювання та нагляд у сфері бюро кредитних історій повинен здійснювати Національний банк України як установа, що найкраще орієнтується в проблемах банківського сектору".

На думку Голови правління Першого всеукраїнського бюро кредитних історій Антоніни Паламарчук, з боку держави необхідно створити умови для зниження ризиків кредитної діяльності. "Йдеться про надання бюро кредитних історій доступу до інформації про позичальника, яка міститься в державних реєстрах і стосується перевірки ідентифікаційних даних, доходів, відкриття виконавчого провадження тощо",— вважає Антоніна Паламарчук.

Справа у тому, що банки або не надають інформацію про видані кредити взагалі, або ж обмежують її надання інформацією про неплатників. Таким чином, база бюро кредитних історій може більше скидатися на "чорний список" позичальників, ніж на повноцінний сервіс для фінансових установ та населення.

На думку заступника директора департаменту ризиків Platinum Bank Андрія Ігнатова, в основі більшості неплатежів лежить неправильна оцінка платоспроможності клієнтів. У банків просто не вистачає інформації для повторної перевірки даних, які можуть і повинні перевіряти бюро кредитних історій.

"З метою поліпшення взаємодії банків і бюро була створена робоча група Форуму провідних міжнародних фінансових установ. В її активі на сьогодні: опитування та консолідація пропозицій від банків як споживачів послуг бюро і оцінка цих пропозицій кредитними бюро. На черзі вироблення спільних рішень. Робоча група виступає за фінансову грамотність населення в цьому питанні і розуміння всіх плюсів і мінусів відповідального ставлення до платежів за кредитами",— зазначив пан Ігнатов.

Він також додає, що на противагу злісним неплатникам, дисципліноване ставлення до повернення кредиту має винагороджуватися програмами лояльності і привабливими умовами повторних кредитів.

Законодавче регулювання

Крім того, розвиток системи функціонування бюро кредитних історій в Україні неможливий без внесення змін до існуючого законодавства. Так, запровадження у законодавстві норм, передбачених законопроектом № 10292 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення діяльності бюро кредитних історій, створить, на думку учасників ринку, правові умови для врегулювання наявних проблем у обміні інформацією між бюро кредитних історій, фінансовими установами та державними органами.

"Даним законопроектом передбачається внести зміни до Законів України "Про організацію формування та обігу кредитних історій" та "Про державну податкову службу в Україні" і на законодавчому рівні визначити функцією Державної податкової адміністрації України надання бюро кредитних історій інформації з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків; передбачити створення Державного реєстру кредитних історій та визначити повноваження національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, по його веденню; визначити статус осіб, які набувають права вимоги за кредитним правочином, як користувачів бюро кредитних історій, які надають та мають право отримувати інформацію, що складає кредитну історію; уточнити інформацію, що міститься в кредитній історії",— коментує автор законопроекту, народний депутат України Василь Горбаль.

Вдосконалення нормативно-правової бази для бюро кредитних історій, на думку авторів законопроекту, зробить банківський сектор більш стабільним, а також поліпшить доступ до фінансування малого та середнього бізнесу та фізичних осіб, сприяючи таким чином розвитку банківського сектора. За словами Рікардо Джуччі, прогрес у вирішенні цього питання — це саме те, що потрібно банківському сектору України після масивного шоку, який він пережив під час світової фінансової кризи.к списку