Напишите
Позвоните нам
+38 044 495 60 53, 044 492 90 92Иностранный банк с международными инвестициями
+38 044 495 60 53

Google+

СМИ о нас

10.10.2011

"Львовская газета": Банки выходят за деньгамиДо кінця 2011 року ставки за депозитами зростатимуть

За даними НБУ, загальний обсяг депозитів у серпні (підсумків за вересень іще не оприлюднено, — «газета») збільшився на 1,4%, від початку року — на 12,5%, - до 465,6 млрд. грн. Зокрема, депозити юридичних осіб зросли на 3,4% - до 162,2 млрд. грн., депозити фізичних осіб - на 0,4%, до 303,4 млрд. грн. При цьому обсяг готівки поза банками в серпні залишався на рівні попереднього місяця—194 млрд. грн. Тобто статистика Нацбанку свідчить про те, що кількість громадян, які віддають перевагу цивілізованому зберіганню своїх коштів, поступово збільшується.

Утім, за оцінками експертів, банки схилятимуть їх до такого вибору зростанням відсоткових ставок щонайменше до кінця 2011 року. Так, у серпні ставки за депозитами населення зросли на 0,1-0,5 процентних пункта. Подорожчання депозитів відбуватиметься через сезонні чинники, антиінфляційні дії НБУ й занепокоєння населення щодо наступного витка кризи.

Брак грошових ресурсів у банківській системі України підтверджують дані Національного банку. Так, на початку вересня залишки на коррахунках НБУ становили 9,392 млрд. грн. Це менше, ніж було навіть у кризовий 2008 рік (мінімальне значення фіксували в листопаді 2008-го —10,344 млрд. грн.). «Підвищення вартості депозитів пов'язане, з одного боку, зі зниженням залишків на коррахунках у банківській системі. З іншого боку, наклався сезонний чинник: на початку осені банки традиційно підвищують активність на депозитному ринку»,— пояснює Антон Шаперенков, директор із роздрібного бізнесу VAB Банку.

Нині банки залучають найдорожчі ресурси за вкладами на три-шість місяців. «Ми ,прогнозуємо, що після завершення цього терміну наявні тенденції якщо не втратять своєї актуальності, то значно пом'якшаться. Тепер складно прогнозувати рівень прибутковості депозитів наступного року. Так чи інакше, вартість ресурсів усередині країни залежить від значної кількості внутрішніх і зовнішніх чинників», — говорить Василь Невмержицький, казначей банку «Національний кредит».

При цьому банківські фахівці прогнозують, що надалі середні ставки підвищуватимуть завдяки акційним.

пропозиціям, а не в межах стандартних депозитних програм. «На мою думку, до кінця року не варто очікувати підвищення ставок за внесками. Будуть тільки тимчасові, акційні умови», — припускає Семен Буров, головний спеціаліст управління організації роздрібного бізнесу «АктаБанку». Водночас можна очікувати незначного збільшення ставок на строкові депозити, які розміщують на тривалі терміни.

Експерти нагадують, що торік банки активно вводили акційні пропозиції, після чого зниження ставок продовжилося. «Осінь 2010 року також вирізнялася рекламною активністю банків із залучення вкладів фізичних осіб і депозитними акціями, що пропонують підвищені процентні ставки і (або) розіграш різних призів», — нагадує Анджей Олійник, директор із маркетингу та розвитку продуктів Platinum Bank.

Загалом на ринку буде помітно незначне збільшення ставок на «довгі» депозити і зменшення — на «короткі». При цьому ставки за валютними вкладами не змінюватимуться, вважає голова правління «Юнекс банку» Андрій Яцура.

На сьогодні існує доволі багато пропозицій від банків і за «довгими», і за «короткими» депозитними вкладами. Традиційно клієнт може розмістити гроші на період від одного до 18 місяців із можливістю отримання відсотків наприкінці терміну або щомісяця.

Водночас бонусів або інших заохочень для вкладників, які розміщують кошти на депозиті в іноземній валюті, банки, як правило, не пропонують. Тоді як у випадку гривневих депозитів, окрім базових ставок, клієнти можуть розраховувати на додаткові бонуси. Зокрема, найпопулярнішою пропозицією банків цієї осені став бонус, що дає змогу отримати додатково від 0,25% до 1% до базової процентної ставки, залежно від суми вкладу.

До теми

Нині в банках діють такі депозитні ставки: за умов розміщення коштів у національній валюті терміном на місяць — від 4%, до 9,5% річних, на три місяці - від 5%, до 13% річних, на півроку - від 7,5%, до 14,5% річних, на рік-півтора - від 9% до 15,5% річних.

За умов розміщення на депозиті доларів США терміном на місяць із виплатою відсотків наприкінці терміну клієнт може розраховувати на 2-5% річних; на три місяці - від3% до 7% річних, на 6 місяців — від 3,5% до 7,5% річних, на рік і півтора — від 4,5% до 9,5% річних відповідно.

За доларовими вкладами зі щомісячною виплатою відсотків банки пропонують від 2% до 6,5% річних у разі розміщення на три три місяці 3% до 8% річних, на півроку, від 4% до 9% річних — на рік і півтора. Ставки за депозитами у євро не надто відрізняються, лише на кілька пунктів. За умов виплати відсотків наприкінці терміну дії вкладу в євро на місяць.

— від о,5% до 3,25% річних, на три місяці - від 1% до 5,75% річних, на шість — від 1,75% до 6,75% річних, на рік-півтора - від 2,5% до 7,75% річних. Відкриваючи вклад у євро зі щомісячною виплатою відсотків на три місяці, клієнт отримає від 2% до 5,75% річних, на шість місяців - від 2,5% до 6,75% річних, на рік-півтора - від з% до 7,75% річних. Найзручніше для клієнтів, на думку експертів ринку, скористатися депозитними програмами великих фінустанов, які розраховані на клієнтів із різними фінансовими можливостями.

На жаль, старе правило «довіряй найбільшим» засвідчило свою неспроможність 2008 року, а стабільність банків-нерезидентів європейського походження в умовах кризи єврозони навряд можна вважати беззаперечною. «Утім я не довіряв би беззастережно ні середнім, ані невеликим банкам, хоча вони переважно показали високу стабільність під час кризи, - застерігає пан Невмержицький. — Але варто зазначити, що загалом банківська система України демонструє ознаки одужання, збитки фінансових установ скорочуються, процес кредитування відновлено майже в усіх банках». Попри це, для того, щоби взаємини з банком склалися без зайвого клопоту, фахівці радять дотримуватися елементарних правил.

По-перше, не вкладати в один банк більш ніж 150 тис. гри. або їх еквівалента в будь-якій валюті, бо повернення цієї суми гарантує Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.

По-друге, ретельно вивчити діяльність фінустанови, обсяги та структуру активів і пасивів, річний фінансовий звіт, а також отримати відгуки від клієнтів щодо виконання банком його зобов'язань. Про всяк випадок краще не розміщувати гроші на депозитах, прибутковість яких помітно перевищує середньоринкову. Але це не «залізне» правило, бо деякі цілком надійні банки можуть собі дозволити залучення дорогих ресурсів, бо інвестують їх у високоприбуткові активи.

По-третє, звертати увагу на рівень проблемних кредитів І обсяги резервування на покриття втрат від кредитних ризиків за кілька місяців.

По-четверте, не переводити всі свої заощадження у валюту, особливо з огляду на останні вимоги НБУ.

Й останнє, традиційне - диверсифікувати. Але якщо раніше фахівці рекомендували зберігати в гривні 50-70% коштів, то тепер ця цифра знизилася до 40%.

Вони щось знають?к списку