Напишите нам
Zapros@platinumbank.com.ua
Позвоните нам
+38 044 495 60 53, 044 495 60 55Иностранный банк с международными инвестициями
+38 044 495 60 53

Google+

СМИ о нас

05.11.2009

"Киев Weekly": Ставим на зероУ скільки обходяться споживчі кредити в супермаркетах електроніки й побутової техніки Магазини знову активізували продажі в кредит. На ТБ і радіо з'явилася давно забута реклама нульових кредитів, які видають без довідок про доходи. У яку копійку влетить цей самий «нуль відсотків», оцінював Weekly.ua

Ціна нуля
Поки що кредити як нульові, так і стандартні, видають лише чотири банки (Дельта-банк, УкрСиббанк, ПриватБанк і Platinum Bank), причому показник відмов у видачі кредитів сягає в них 50%. При стандартних кредитах доведеться платити від 5-12% річних, плюс щомісячну комісію 2,4-3,25% і на додачу ще й страховку від нещасного випадку — 1-1,5% суми заборгованості в компанії, наближеній до банку або магазину. У підсумку середня ефективна ставка (з урахуванням усіх комісій і страховок) на такі кредити становить 34-52% на рік. Кредит можна оформити максимум на рік, з першим внеском не менше 20-40% вартості товару. Але проблема споживчих кредитів не тільки в цьому.

Якщо порівняти ціну на товар у супермаркеті й ціну, наприклад, у якомусь інтернет-магазині, то можна побачити, що в перших вартість товару явно вища. Гарантія ж і якість товарів ідентичні. Простий приклад: у відомому супермаркеті плазмовий телевізор SAMSUNG PS 42B430P2WXUA, виставлений на продаж, з усіма знижками коштуватиме 7549 грн., а в он-лайн магазині — 5871 грн., тобто майже на 30% дешевше. Пральна машина Candy Go 086-04S у магазині коштує 3099 грн., а в Інтернеті її можна знайти й за 2612 грн., що на 18% менше. Ці відсотки — додатковий заробіток банків, що, фактично, додається до відсоткової ставки на позику. Деякі банки разом з магазинами пропонують нульові кредити на окремі групи товарів (телевізори, кондиціонери, ноутбуки, фотоапарати та ін.). До можливості взяти кредит додають ще й 10%-ну знижку на все придбане або подарунок. Але ні про яку розстрочку й «шару» тут не йдеться. За нульовою кредитною ставкою приховується щомісячна комісія в розмірі 3,25% (Дельта-банк) або зобов'язання купити страховку за 1,5% на місяць (УкрСиббанк). З урахуванням додаткових комісій і страховок нульовий кредит обходиться мінімум в 18-39% річних у гривні. До того ж видається він на короткий термін — максимум п'ять місяців, з початковим внеском 15-30%. Отже, немає ніякого нуля, є 18-39% річних. Але це однаково дешевше, ніж стандартні кредити з ефективною ставкою 34,8-52,5% на рік. До того ж є знижка на товар. Ціна позичальника Загалом не варто сподіватися від магазину якихось особливих подарунків. За даними самих банкірів, середній розмір IRR (норми прибутку) за такими кредитами у вересні 2009 року порівняно із серпнем збільшився на 0,31% і склав ні багато ні мало — 87,93%. Тобто заробляють банки на таких кредитах чимало. Зате людина з нормальним місцем роботи й офіційним заробітком навіть під час кризи може взяти споживчий кредит без жодних проблем. Відмовляють тільки безробітним, студентам і тим, хто мав у минулому проблеми з виплатою кредитів. «Зараз банки обережніше ставляться до вибору своїх клієнтів, адже ресурс фондування доволі обмежений. Багато банків збільшують перший внесок, підвищують вимоги до співвідношення доходу позичальника й щомісячного платежу (зараз цей показник може сягати 30-50% залежно від виду кредитування)», — зазначив генеральний директор Platinum Bank Грег Краснов.

Для оформлення позики достатньо мати при собі паспорт й ідентифікаційний код. Довідка про доходи не потрібна. Банківські клерки просять тільки телефони роботодавця й іноді контакти третьої особи, що може підтвердити місце роботи, адресу й доходи позичальника. «Банки вивчають не тільки самого клієнта, але й підприємство на якому він працює — його фінансовий стан, перспективи розвитку», — розповіла заступник голови правління банку «Хрещатик» Ірина Скірчук. Від себе додамо, що банкіри дуже не люблять тих, хто працює в будівельній, фінансовій галузі, у невеликій компанії або є приватним підприємцем. Незрозумілу перевагу в отриманні споживчих кредитів мають працівники державних підприємств і структур. Протягом години інформація перевіряється, і клієнту повідомляють, видадуть йому кредит чи ні. Не варто розраховувати на більш ніж 25-30 тис. грн., а взагалі середній розмір позики — 1000-3000 грн. Ціна прострочення Позичальників про це не повідомляють у рекламі, але після-кризові штрафи за прострочення споживчих позик чималі. У деяких банках вони фіксовані — не менше 100 грн. за кожне прострочення платежу (тобто раз на місяць) незалежно від суми кредиту. В інших — 1,2% суми платежу кредиту на день. Штрафи нараховуються автоматично вже на другий день після того, як потрібна сума не поступила на кредитний рахунок. Клієнта також зобов'яжуть повідомляти про зміну доходів, місця роботи або проживання протягом п'яти днів, а головне — не брати кредити в інших фінустановах і не виступати поручителем без дозволу банку-кредитора. Порушення цих вимог передбачає знову ж таки штрафи іноді й у розмірі до 25% виданого кредиту. І все-таки попит на такі кредити є: біля стендів банків у магазинах майже завжди людно.

Вочевидь, банкіри й надалі розвиватимуть цей сегмент, як тільки з'являться перші ознаки стабілізації на ринку. У всякому разі багато банкірів уже розробляють нові програми кредитування з використанням кредитних карт і заявляють про готовність вибірково видавати кредити громадянам. З'явилася також інформація і про те, що Рада Національного банку настійно рекомендує відновити кредитування фізосіб. «До кінця цього року збільшення обсягів споживчого кредитування не перевищить 5-7%. Банки поки не зацікавлені в нарощуванні споживчого кредитування в умовах, коли в них величезна кількість проблемних кредитів у старому портфелі. У наступному році зростання ринку не перевищить за рік 10%. Реально споживче кредитування відновиться тільки в 2013 році», — переконана аналітик ІФ «Інтерфон» Вікторія Кернеш.к списку