Напишите
Позвоните нам
+38 044 495 60 53, 044-492-90-92Иностранный банк с международными инвестициями
+38 044 495 60 53

Google+

Навигатор

Ми створили «Навігатор», щоб надавати вам компетентне пояснення фінансових та економічних новин без паніки та політики. Сподіваємося, наші зважені тлумачення дозволять вам почуватися більш впевнено у світі українських фінансів, що постійно змінюється.

www.platinumbank.com.ua
0 800 308 308

Звонки с телефонов всех операторов
связи Украины беспатные.
Только для совершеннолетних.

13.05.2015

Чому виникають розбіжності в сумі при оплаті карткою?


Останнім часом дуже актуальним є питання карткових розрахунків, особливо за кордоном. У зв'язку з різким стрибком курсу долара, сума блокування і сума списання  з карток може суттєво різнитися.

Звідки береться ця різниця?

При розрахунку за товари та послуги або отриманні готівкових коштів за кордоном за допомогою платіжної картки списання коштів з карткового рахунку відбувається в 2 етапи:
• Перший - блокування на рахунку в момент здійснення операції необхідної суми, розрахованої за курсом валюти на день здійснення операції
• Другий - списання коштів з карткового рахунку, за правилами міжнародної платіжної системи, відбувається протягом 2-14 днів після здійснення операції за розрахунковим курсом, чинним на день списання коштів з карткового рахунку.

Курс конвертацій за картковими операціями формується, виходячи з ціни валюти, якою банк розраховується з міжнародною платіжною системою за операціями клієнта. Відповідно, для того, щоб конвертувати гривню в іноземну валюту, банку спочатку необхідно її купити за певним курсом. Різниця у сумі блокування та сумі фактичного списання з рахунку виникає тому, що курси валют на день проведення операції та на день списання можуть відрізнятися.

Існують ще й комісії за проведення операцій, які збільшують суму фінальних витрат.

Причина наявності комісій наступна: банки відшкодовують власні витрати, які виникають у них при розрахунках через міжнародні платіжні системи з іншими банками.

Давайте розберемося в конвертації на конкретних прикладах.
Для початку кілька термінів, які абсолютно необхідні для розуміння ситуації:
- Банк-емітент - фінансова організація (у нашому випадку - український банк), що випустила платіжну карту і обслуговує конкретний рахунок;
- Банк-еквайєр - фінансова організація (не обов'язково український банк), що забезпечує прийом безготівкових платежів, чиїм платіжним терміналом або банкоматом скористається мандрівник;
- Міжнародна платіжна система  (далі – МПС) - Visa, MasterCard, інші – забезпечує проведення переказів коштів і виступає посередником при здійсненні платежів між клієнтом, банками та магазинами / сервісами.

Платіж всередині країни

Як виглядає платіж банківською карткою, випущеною до гривневого рахунку, на території України? Досить-таки просто. Наприклад, клієнт здійснює оплату в POS-терміналі в супермаркеті. Інформація надходить в платіжну систему і передається банку-емітенту, після чого останній блокує на рахунку необхідну для оплати суму. На протязі до 14 днів після підтвердження операції банк – емітент платіжної картки сплачує банку еквайєру(банку, через пристрій якого було здійснено операцію) і відбувається списання заблокованих грошей.

Платіж за межами країни
Припустимо, клієнт виїхав на канікули в Італію і робить покупки в магазині, де валюта розрахунків - євро. Сам по собі процес оплати практично ідентичний оплаті на території України: еквайєр зв'язується з платіжною системою, а та, в свою чергу, з емітентом, який блокує необхідну суму на рахунку. Авторизація операції, що дозволяє заблокувати суму на рахунку власника картки, відбувається, як правило, в режимі реального часу. Але виникає нюанс: неможливо заблокувати євро на рахунку, відкритому у гривні. Тому в тих випадках, коли валюта операції відрізняється від валюти карткового рахунку, відбувається конвертація валют.

Тобто, у момент оплати товару вартість покупки (в нашому випадку – у євро) буде перерахована у валюту міжнародної платіжної системи за курсом МПС, а далі у валюту карткового рахунку (в даному випадку – у гривню) за курсом банка-емітента на дату блокування та заблокована на картковому рахунку. Через 2-14 днів в банк від МПС прийде сума фактичного списання у розрахунковій валюті МПС, і дана сума буде проконвертована у гривню по курсу банку на дану дату і списана з рахунку.

Наприклад, оплата сталася в момент, коли євро коштував 20 грн., але через дві доби курс євро виріс, і банк-емітент, купуючи валюту, може її купити тільки по курсу 25 грн./євро, і тоді замість 200 грн. за 10 євро, витрачених в італійському супермаркеті і заблокованих на рахунку клієнта, банк зніме з нього 250 грн. І навпаки: якщо на момент блокування курс був вищий, ніж на момент списання, то банк зніме з рахунку меншу суму.

Платежі на закордонних Інтернет-сайтах
Також конвертація може відбуватися, якщо ви плануєте робити покупки в зарубіжних он-лайн магазинах. На сайті може бути можливість вибрати валюту розрахунку – гривню. При цьому відбувається наступне:

  • банк, який обслуговує сайт, конвертує суму операції у гривню
    • платіжна система виставляє банку для оплати дану суму у валюті розрахунків МПС за курсом платіжної системи
    • сума даного списання конвертується у валюту рахунку за курсом банку на день списання і отримана сума списується з карткового рахунку

Таким чином, фактично списана з рахунку сума може відрізнятися від суми операції, хоч сама авторизація і відбулася у гривні.

Комісії

Тепер перейдемо до ще одного важливого аспекту комісіям до комісій. Їх користувач платить безпосередньо банку-емітенту. Комісії можуть бути різними, але природа їх одна: всі карткові розрахунки відбуваються через платіжні системи, які встановлюють плату для банків за проведення таких розрахунків. Тому банк для відшкодування власних витрат при розрахунках може встановлювати комісії за проведення операцій.

Нагадуємо, що про порядок нарахування та розмір комісій банк інформує клієнта  у тарифах на обслуговування карткового рахунку або у договорі по картковому рахунку. Тому перед початком користуванням карткою варто уважно ознайомитися із умовами та додатково проконсультуватись зі співробітниками банку при необхідностіЯкщо ви хочете бути в курсі останніх новин від Навігатора, залиште вашу електронну адресу:

Читайте також: