Напишите
Позвоните нам
+38 044 495 60 53, 044-492-90-92Иностранный банк с международными инвестициями
+38 044 495 60 53

Google+

Навигатор

Ми створили «Навігатор», щоб надавати вам компетентне пояснення фінансових та економічних новин без паніки та політики. Сподіваємося, наші зважені тлумачення дозволять вам почуватися більш впевнено у світі українських фінансів, що постійно змінюється.

www.platinumbank.com.ua
0 800 308 308

Звонки с телефонов всех операторов
связи Украины беспатные.
Только для совершеннолетних.

15.04.2015

Як підвищення тарифів ЖКГ впливає на економіку


На економіку України впливає  багато факторів, у тому числі і бюджетні відрахування з боку населення. Однією з важливіших частин цих відрахувань є комунальні платежі. Зараз багато говориться про підвищення тарифів ЖКГ. Спробуємо зрозуміти, яким чином це впливає на економіку в цілому.

Для того, щоб оздоровити економіку, необхідні кредити від МВФ. Для отримання цих кредитів МВФ висуває ряд умов. Зокрема, підвищення тарифів на газ.

Тарифи ЖКГ в Україні завжди були предметом гострих політичних дискусій. Від виборів до виборів на озброєнні у кандидатів були  обіцянки полегшити своїм виборцям ношу комунальних платежів. Таким чином, у свідомості українців за багато років сформувалася думка, що тарифи на комунальні послуги в Україні - високі, і коригувати їх необхідно тільки в бік зниження.

Експерти ж галузі вже давно говорять про те, що тарифи в Україні на даний момент знаходяться на невиправдано низькому рівні. За їх словами, сьогодні населення оплачує лише 10% від реальної вартості газу. Інші 90% оплачує бюджет, покриваючи дефіцит «Нафтогазу». МВФ також заявляє, що в Україні дуже низькі тарифи на газ для населення. Так, наприклад, в Румунії тарифи на газ для населення близько 414 дол. за тис. куб., у Польщі більше 600 дол. за тис. куб, а в Україні всього 85 дол.

НАК «Нафтогаз» - державний газовий трейдер. Протягом багатьох років ця компанія показує колосальні збитки. Загальний дефіцит НАК «Нафтогаз» у 2015 році може скласти близько 4,3 млрд. дол., або 93,3 млрд. грн. за встановленим на поточний рік середнім курсом долара 21,7 грн. за дол. Серед іншого і єврооблігації, які потрібно буде погасити в цьому році. Цей дефіцит був створений за рахунок різниці ціни між закупівлями газу НАК «Нафтогаз» за ринковими цінами і продажем його за заниженими цінами населенню. Держава компенсує ці збитки з державного бюджету. І чим більше зростає ця цифра, тим більше потерпає економіка країни. Тому для оптимізації видаткової частини держбюджету необхідно зменшити дефіцит НАК «Нафтогаз».

Згідно з вимогами МВФ, в 2015 році будуть підвищені тарифи на газ та опалення для населення (підвищення становитиме 280% на газ и 67% на опалення). Вважається, що за рахунок цього бюджет істотно поповниться, борги загасяться, і дефіцит НАК «Нафтогаз» зникне. Це і є головною метою реформ, які МВФ вимагає ввести в Україні, і які є обов'язковою умовою отримання кредиту.

Вимога МВФ зменшити дефіцит НАК «Нафтогаз» за рахунок підвищення тарифів ЖКГ висувалася й раніше. Коли Україна отримала кредит від МВФ в 2008 році, були підвищені тарифи на газ на 35%, і потім ще на 50%, але це суттєво не вплинуло на дефіцит НАК «Нафтогаз». Багато в чому тому, що НАК «Нафтогаз» купує газ не тільки за ринковими цінами, а й за валюту, і, як результат, девальвація гривні в 2008 році фактично звела нанівець ефект від підвищення тарифів для населення. Аналогічно може відбутися і цього разу, якщо ми будемо спостерігати додаткові коливання курсу гривні.

Для забезпечення соціально незахищених верств населення очікується, що уряд України організовує систему компенсації вартості тарифів ЖКГ. Залишається незрозумілим, наскільки українці будуть сумлінно і своєчасно оплачувати послуги ЖКГ за новими тарифами. Тому МВФ і вимагає від українського уряду підвищити платіжну дисципліну з оплати послуг ЖКГ. Інакше всі розрахунки по ліквідації дефіциту НАК «Нафтогаз» так і залишаться розрахунками.

Дискусія про те, що Україна може найближчим часом обходиться без закупівлі закордонного газу, навіть не розглядається і не враховується. Експерти стверджують, що це неможливо. МВФ у своїх розрахунках на 2014 рік передбачає закупівлю імпортного газу на суму 9 млрд. дол. (У 2013 році Україна купила імпортного газу на 9,6 млрд. дол.) І в наступні роки закупівля імпортного газу буде продовжуватися, тільки частково зменшиться до 8 млрд. дол. в 2018 році.Якщо ви хочете бути в курсі останніх новин від Навігатора, залиште вашу електронну адресу:

Читайте також: