Напишите
Позвоните нам
+38 044 495 60 53, 044-492-90-92Иностранный банк с международными инвестициями
+38 044 495 60 53

Google+

Навигатор

Ми створили «Навігатор», щоб надавати вам компетентне пояснення фінансових та економічних новин без паніки та політики. Сподіваємося, наші зважені тлумачення дозволять вам почуватися більш впевнено у світі українських фінансів, що постійно змінюється.

www.platinumbank.com.ua
0 800 308 308

Звонки с телефонов всех операторов
связи Украины беспатные.
Только для совершеннолетних.

02.04.2015

Що НАСПРАВДІ означає отримання банком кредиту рефінансування. Розвінчуємо міфи...


У 2014 році і за 2 місяці 2015 року банки отримали від НБУ кредитів рефінансування на 266 млрд. грн.  Наразі ми можемо почути безліч висловлювань та думок на тему доцільності рефінансування, напрямків його використання тощо.

По - перше, необхідно зазначити, що рефінансування комерційних банків – це стандартний інструмент Центральних банків багатьох країн, який використовується для управління ліквідністю фінансових ринків. По - друге, слід згадати, що  минулий рік  був найскладнішим за весь час існування української банківської системи, яка втратила величезний обсяг активів через анексію Криму, події на Сході країни, небувалий за обсягами відтік депозитів.

Тому Національний банк і використовує  стандартну процедуру рефінансування - підтримки ліквідності банків, щоб вони могли своєчасно розраховуватися з вкладниками і кредиторами та відновити свою діяльність. Як кожен з нас може звернутися в банк за отриманням кредиту, якщо доведе свою здатність його виплатити і надасть заставу, так і банк в умовах нестиковки між вхідними грошима від погашення позик і витікаючими депозитами може попросити кредит у НБУ. Також під відсотки, тверду заставу і з укладенням кредитного договору.

Тобто головне, що необхідно зрозуміти: кредити рефінансування -  це кредити, які НБУ видає банкам для підтримки ліквідності. Кредити рефінансування можуть бути короткострокові та довгострокові. До довгострокових належать стабілізаційні кредити.

Стабілізаційний кредит – це кредит, який надає Національний банк України платоспроможному та життєздатному банку для підтримки ліквідності. терміном до двох років, під програму фінансового оздоровлення банку. Національний банк має право приймати рішення про продовження строку користування стабілізаційним кредитом. Загальний строк користування стабілізаційним кредитом з урахуванням усіх продовжень строку користування не може перевищувати п’яти років.

Коли йдеться про фінансове оздоровлення банку, то мається на увазі стабілізація ліквідності та відновлення бізнес діяльності банку, та покращення в результаті цього його фінансових показників.

 

Звичайна стандартна процедура взаємодії НБУ і банків обросла низькою міфів, надуманість яких, можливо, не до кінця зрозуміла пересічним громадянам. Між тим, всі ці міфи не витримують жодної критики.

Міф 1. Рефінансування дається проблемним банкам.

Ні, це не так. Рефінансування банків не означає порятунок безнадійних. Навпаки, це підтримка життєздатних  банків, які мають хороший ринковий потенціал, але в даний момент вони відчувають тимчасові труднощі з грошима у зв'язку зі зміненими умовами ринку. У нашому випадку - це економічний спад і військові дії на сході країни. Оскільки банківська система досить великий і неповороткий механізм, який не може швидко перебудовуватися під мінливі умови, їй потрібна підтримка держави, щоб продовжити рух вперед.

 

Міф 2. Банки використовують рефінансування для видачі кредитів та різних спекуляцій

 

Ні, банки не спрямовують ці кошти на кредитування населення і взагалі не можуть їх використовувати, як заманеться. Вони видаються банку, щоб той міг вчасно виконати обов’язки перед клієнтами. «Ці кредити (рефінансування (прим. ред.)  потрібні, щоб банк міг постійно і стабільно проводити розрахунки. Також вони дають можливість НБУ регулювати ринок через відсотки і вартість такого кредиту", – пояснює перший заступник глави НБУ Олександр Писарук.

Міф 3. Рефінансування – це безкоштовний кредит.

І це також не відповідає дійсності. Рефінансування - це кредит, виданий під відсотки. Банк повинен повернути кредит в певний термін, інакше більше не зможе розраховувати на підтримку НБУ в майбутньому. Для кожного виду рефінансування встановлюється своя процентна ставка.

Крім того, для отримання такого кредиту необхідно надати достатнє забезпечення. Перевага в цьому випадку віддається державними облігаціями України, але можуть також розглядатися й інші об'єкти (валюта, облігації підприємств, векселі, майно та майнові права і т.п.). Залежно від того, наскільки легко їх реалізувати, визначається розмір кредиту, на який банк може претендувати.

Міф 4. Отримати рефінансування можуть тільки обрані банки.

Ні,рефінансування можуть отримати  всі працюючі банки з прозорою структурою власності

 

Загалом, треба розуміти, що рефінансування  банків є абсолютно звичайною практикою як для українських, так і для іноземних банків, і не є чимось екстраординарним.

 

У 2014 році і за 2 місяці 2015 року банки отримали від НБУ кредитів рефінансування на 266 млрд. грн. Це свідоцтво того, що НБУ та банки разом працюють над поліпшенням стану фінансової системи та збереження коштів населення.Якщо ви хочете бути в курсі останніх новин від Навігатора, залиште вашу електронну адресу:

Читайте також: