Напишите
Позвоните нам
+38 044 495 60 53, 044-492-90-92Иностранный банк с международными инвестициями
+38 044 495 60 53

Google+

Навигатор

Ми створили «Навігатор», щоб надавати вам компетентне пояснення фінансових та економічних новин без паніки та політики. Сподіваємося, наші зважені тлумачення дозволять вам почуватися більш впевнено у світі українських фінансів, що постійно змінюється.

www.platinumbank.com.ua
0 800 308 308

Звонки с телефонов всех операторов
связи Украины беспатные.
Только для совершеннолетних.

02.04.2015

Курс валюти - як формується і що на нього впливає


Валютний курс - найгостріша проблема останнього часу. Розуміння  причин його коливань допоможе  уникнути  зайвої паніки, яка лише додає проблем та хвилювань  у доволі непростій економічній ситуації. Розглянемо детальніше, які фактори впливають на зміни  валютного курсу.


Баланс імпорту та експорту

 

Курс національної валюти в умовах ринкової економіки формується так само, як ціна будь-якого іншого товару - за рахунок попиту та пропозиції. Попит на гривню формується за рахунок тих, хто бажає продати долар за гривню. Пропозиція - за рахунок кількості охочих продати гривню і купити долар. Отже, для прогнозу курсу валюти необхідно розуміти динаміку цих двох факторів, яка і називається «балансом платежів» країни.

«Баланс платежів»  має великий вплив на курс. Україна імпортує більше, ніж експортує,тому курс гривні знижується, оскільки потреба в купівлі валюти більша, ніж її надходить в країну. Наприклад, основна стаття нашого експорту – це сталь і сільськогосподарська продукція. Останнім часом масштаби цього експорту зменшились з причини зупинок поставок сталі та с/г продукції до Росії, а також зупинки багатьох металургійних підприємств, розташованих у зоні АТО. Це  звичайно призвело до зменшення кількості валюти. З точки ж зору імпорту одна з наших основних потреб – це газ з Росії. Чим вища ціна за газ, і чим більше газу Україна ввозить, тим слабше стає гривня.

Стан економіки

 

Курс валют є своєрідним термометром, який відображає здоров’я економіки. Перш за все курс національної валюти залежить від зростання ВВП (внутрішній валовий продукт). Чим більше зростає виробництво в країні, тим привабливішою вона є для інвестицій. А в свою чергу, викликає приплив іноземної валюти і укріплення курсу гривні.

Але у разі, якщо економіка у занепаді, і ВВП не зростає, країна стає непривабливою для інвесторів, і з цього джерела валюта не приходить. Також зменшення виробництва призводить до втрати робочих місць, що означає, що велика кількість людей, не маючи роботи, скорочує покупки. Це призводить до зменшення попиту та товари і, таким чином, ще більшого зменшення виробництва.

Cеред макроекономічних чинників не можна не згадати збільшення грошової маси. У разі, коли державою друкується додаткова кількість гривні, її стає більше у населення, і, відповідно, попит на іноземну валюту зростає, що призводить до збільшення її обмінного курсу.

Також взаємопов’язаним з курсом гривні є, безумовно, рівень інфляції. Інфляція – це знецінення валюти, яке пересічні громадяни відчувають як збільшення цін. Це складний і комплексний чинник, якому ми хочемо присвятити один з наступних випусків Навігатора.

Не треба забувати і про зовнішні борги  української держави, які необхідно буде погашати у найближчому майбутньому. Наприклад, на початок 2015 року  тільки валовий зовнішній борг складав  більш ніж 110  мільярдів доларів, і цей борг лише один із списку. Україна змушена купувати долар, щоб розплатитися з зовнішніми інвесторами.  Масштаб такої закупівлі валюти настільки великий, що це не може не впливати на гривню.


Довіра населення до гривні

Специфікою української економіки є і те, що рівень довіри населення до національної валюти з історичних причин дуже низький. У населення на руках знаходиться багато готівки, яка дуже швидко може бути «перекачано» в долар при виникненні панічних настроїв, як ми це спостерігаємо зараз. «Вимивання» доларів населенням, безумовно, послаблює національну валюту.

 

Форс-мажорні обставини та інвестиції

На формування курсу впливають форс-мажорні обставини, такі як військові дії, що ведуться зараз в Україні. Чим триваліша форс-мажорна ситуація, тим більш слабкішою стає економіка. Слабка економіка у свою чергу стає непривабливою для зовнішніх інвестицій,  що звичайно зменшує потік валюти і негативно впливає на курс.

Золотовалютні резерви
Основною функцією НБУ з погляду курсу є забезпечення стабільності гривні. Політикою НБУ є підтримка курсу національної валюти. Щоб підтримувати постійний курс гривні, Національний Банк України проводить на валютному ринку так звані «інтервенції»:  виходить на ринок зі своїми грошима і купує або продає таку кількість валюти чи гривні, щоб збалансувати попит і пропозицію. Здатність НБУ проводити інтервенції і зменшувати таким чином курс обумовлена кількістю валюти, яку має НБУ. Ця  загальна кількість називається «золотовалютний резерв».  У разі, коли резерви НБУ недостатньо великі,  інтервенції не відбуваються. Тому для одужання економіки дуже важливо відновлення золотовалютного запасу України.

 

Отже, на курс валют впливають різноманітні фактори, а саме: зменшення експорту українських товарів, розрахунки за газ, імпортований з Росії, невиплати зовнішніх боргів України, недовіра населення до гривні, недостатність валютних резервів НБУ,форс-мажорні обставини – такі, як військові дії.

 

У майбутніх випусках навігатора  ми висвітлимо більш детально, чому саме змінюється курс гривні сьогодні і який із чинників має найбільший вплив.Якщо ви хочете бути в курсі останніх новин від Навігатора, залиште вашу електронну адресу:

Читайте також: