Напишите
Позвоните нам
+38 044 495 60 53, 044-492-90-92Иностранный банк с международными инвестициями
+38 044 495 60 53

Google+

Навигатор

Ми створили «Навігатор», щоб надавати вам компетентне пояснення фінансових та економічних новин без паніки та політики. Сподіваємося, наші зважені тлумачення дозволять вам почуватися більш впевнено у світі українських фінансів, що постійно змінюється.

www.platinumbank.com.ua
0 800 308 308

Звонки с телефонов всех операторов
связи Украины беспатные.
Только для совершеннолетних.

23.03.2015

Які реформи було ухвалено заради кредиту МВФ


У березні Президент Петро Порошенко підписав низку ухвалених Верховною Радою законопроектів, спрямованих на оздоровлення економіки України.

Розглянемо коротко основні зміни, які відбудуться у житті українців.

Бюджет і субсидії

Доходи бюджету збільшили на 22 мільярди гривень (прийнятий 29 грудня бюджет на цей рік передбачав доходи в розмірі 475,9 млрд. гривень). Середньорічний курс гривні встановили на рівні 21,7 гривень за долар (раніше було 17 гривень), а інфляцію - на рівні 26% (було 13,1%).

Зростання доходів бюджету очікується за рахунок перегляду рентних ставок на видобуток газу держпідприємствами - "Укргазвидобування" і "Укрнафта" - з 20% до 70%. Згідно з документом, збільшення ставки рентної плати з 20% до 70% "дозволить залучити до державного бюджету додаткові доходи, які будуть спрямовані на пряму підтримку домогосподарств з низькими доходами, а також збільшить чисті доходи газовидобувних підприємств, які будуть використані на подальший розвиток галузі.

Тобто, підвищено кількість доходів у бюджет, але, згідно з інформацією вище, збільшиться і видаткова частина.

Пенсії

З 1 квітня набуває чинності низка обмежень для працюючих пенсіонерів. Пенсія їм будуть сплачуватись в розмірі 85% від нарахованої, якщо такі категорії громадян приймуть рішення продовжувати працювати. Чиновникам-пенсіонерам, які продовжують працювати, пенсія виплачуватися не буде. Це зроблено з метою скорочення видаткової частини бюджету - працюючий пенсіонер отримує заробітну плату, але при цьому тільки 85% належної йому пенсії. Таким чином уряд намагається зменшити дефіцит бюджету – суму, яку потрібно буде Україні взяти в борг для покриття всіх запланованих витрат.

Цей закон - тимчасовий і має ряд винятків. Він буде діяти до 1 січня 2016 року і не поширюватиметься на інвалідів 1-3 груп, учасників бойових дій, в тому числі, учасників АТО, членів сімей загиблих, а також пенсіонерів, які отримують пенсію у розмірі менше 1 423 гривень.

Крім того, до 1 травня прем'єр-міністр Арсеній Яценюк пообіцяв розробити законопроект про скасування всіх спец пенсій і запровадження єдиного правила нарахування виплат для всіх категорій пенсіонерів. Під час розгляду в сесійній залі пенсійного законопроекту Яценюк заявив, що мова також може йти про накопичувальну пенсійну систему. Така система пенсійних виплат більш справедлива - кожен збирає сам собі на пенсію. На сьогодні діє солідарна система - збирають гроші всі як можуть, а потім держава їх розподіляє.

Чергова спроба вивести зарплати з тіні

З соціальних правок на позачерговій сесії Верховної Ради також були переглянуті підходи до нарахування єдиного соціального внеску (ЄСВ), який сплачують підприємства за своїх працівників. В уряді і парламенті визнали, що спроба, здійснена в кінці 2014 року знизити навантаження на фонд оплати праці та вивести зарплати з тіні нічого не дала. Нагадаємо, у кінці минулого року підприємствам було запропоновано збільшити суму білих зарплати на 30%. База нарахування повинна була в 2,5 рази перевищувати середній показник нарахування ЄСВ за 2014 рік, середній платіж на одного застрахованого співробітника після застосування коефіцієнта має становити не менше 700 гривень, а середня зарплата - не менше трьох мінімальних зарплат.

Цього разу критерій зростання зарплати скорочено до 20%, мінімальний платіж по ЄСВ має бути не меншим, ніж середній платіж в 2014 році, а базою обчислення - не загальний фонд оплати праці, а база нарахування ЄСВ на одну застраховану людину. Це – значне послаблення умов, яке, за сподіванням уряду, має призвести до виведення зарплат з тіні.

Збільшення відповідальності банкірів

У спробі стабілізувати ситуацію в банківському секторі Верховна Рада прийняла президентський законопроект, який підсилює відповідальність пов'язаних із банком осіб, в першу чергу керівників банків, контролерів та інших власників істотного пакету акцій банку. Насамперед ідеться про рішення, які впливають на фінансовий стан банку або стабільність банківської системи, а також стосуються інтересів вкладників та інших кредиторів банку. Наприклад, дії, які призвели до того, що банк було віднесено до категорії проблемних. У більшості випадків йдеться, звичайно ж, про адміністративну відповідальність. Але якщо з вини менеджера або власника банк не тільки віднесли до категорії неплатоспроможних, а й було завдано великого матеріального збитку державі або кредитору, передбачається кримінальна відповідальність.

"Ми не можемо сказати, що в Україні це питання взагалі не регулювалося. Внесені зараз зміни є додатковими. Якщо ви подивитеся на ту кількість позовів, яку уже подано Фондом гарантування вкладів на власників і менеджмент банків, то побачите, що їхня кількість величезна. Акціонери тих банків, якими зараз займається ФГВФО, нам уже відомі. Зміни, внесені законом, просто дозволять нам швидше та ефективніше впоратися із ситуацією", — запевнила громадськість голова НБУ Валерія Гонтарева.

Крім того, 25 листопада 2014 року набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигод юридичних осіб та публічних діячів». Він зобов'язує всіх юридичних осіб, зареєстрованих на території України, включаючи банки, до 25 травня подати в Єдиний державний реєстр юридичних та фізичних осіб інформацію про своїх кінцевих бенефіціарів. Відповідно до закону, це фізичні особи,які безпосередньо або опосередковано мають можливість впливати на управління компанією або володіють мінімум 25% статутного капіталу або прав голосу.Якщо ви хочете бути в курсі останніх новин від Навігатора, залиште вашу електронну адресу:

Читайте також: