Напишите
Позвоните нам
+38 044 495 60 53, 044-492-90-92Иностранный банк с международными инвестициями
+38 044 495 60 53

Google+

Навигатор

Ми створили «Навігатор», щоб надавати вам компетентне пояснення фінансових та економічних новин без паніки та політики. Сподіваємося, наші зважені тлумачення дозволять вам почуватися більш впевнено у світі українських фінансів, що постійно змінюється.

www.platinumbank.com.ua
0 800 308 308

Звонки с телефонов всех операторов
связи Украины беспатные.
Только для совершеннолетних.

17.03.2015

Чому у банках не вистачає валюти – тлумачення постанови НБУ № 160


Останнім часом однією з болючих проблем банків є недостатня кількість валюти та незадоволення громадян з цього приводу. Тому треба пояснити, що ситуація виникла не за власним бажанням банків, а внаслідок ситуації в країні в цілому та реагування на неї Національного Банка України (НБУ)

Два тижні тому НБУ розширив перелік обмежувальних заходів для стабілізації курсу гривні, зокрема, обмеживши можливості по купівлі валюти на внутрішньому ринку банками та їх клієнтами і повністю заборонивши виведення дивідендів з країни. Відповідне рішення закріплене постановою центрального банку від 3 березня №160. Постанова вступила в силу з 4 березня 2015 року і діє до 3 червня 2015 року включно.

Як ми бачимо, ці заходи зупинили спроби спекуляції на валютному ринку і допомогли стабілізувати гривню й знизити курс долара. Але водночас вони принесли всім – і банкам, і клієнтам, певні незручності. Розглянемо детальніше ключові обмеження, які регулює постанова.

Зокрема, нормами Постанови № 160 встановлено обмеження на купівлю безготівкових іноземних валют та банківських металів за гривні за власними операціями банку за день. Це обмеження напряму впливає на здійснення Swift платежів та інших валютних операцій.

Нагадаємо, що основними шляхами одержання валюти банком є: валютні депозити фізичних і юридичних осіб, погашення валютних кредитів, купівля валюти на міжбанку. Валютних ресурсів, одержуваних від депозитів і погашень на даний момент недостатньо, і ця проблема загальна для банківського ринку в цілому. Разом з тим, Постанова НБУ № 160 від 3.03.2015 обмежила можливість залучення валюти і на міжбанку Починаючи з 3 березня банк обмежений у купівлі валюти в обсязі не вище 0,1% від регулятивного капіталу, чого критично недостатньо для виконання зобов'язань перед клієнтами в іноземній валюті. Зберігається також вимога про затримку банками виконання заявок клієнтів на покупку валюти на чотири дні.

Крім того, збережені введені раніше вимоги про обов'язковий продаж у розмірі 75 відсотків надходжень в іноземній валюті і 90-денний граничний строк розрахунків за операціями експорту та імпорту товарів. Постановою вводиться заборона банкам надавати клієнтам кредити у гривні (в тому числі за відкритими кредитними лініями і шляхом пролонгації раніше наданих кредитів), якщо в забезпечення надаються майнові права на грошові кошти в інвалюті, розміщені на рахунках у банках. Тобто, постанова забороняє компаніям купувати валюту за кредитні гроші.

НБУ продовжив заборону на продаж валюти та банківських металів в одні руки в один день в жодній банківській установі на суму понад 3 тис. грн, а також на перерахування інвалюти за кордон за дорученням фізосіб без підтверджуючих документів з поточного рахунку або без відкриття рахунку в суму понад 15 тис грн. в день.

Ще раз зазначимо, що в цілому усі наведені факти означають, що банки більше не можуть вільно купувати валюту на міжбанківському валютному ринку і тій кількості, яка задовольнить потреби всіх клієнтів. Тому, потенційно, це може ускладнити ситуацію з отриманням готівкової валюти клієнтами банку, а також виконанням безготівкових валютних переказів. Намагаючись знайти компроміс, багато банків пропонують клієнтам отримувати свої кошти в гривневому еквіваленті. Сподіваємось, НБУ скоротить строк дії цієї постанови і ситуація стабілізується.Якщо ви хочете бути в курсі останніх новин від Навігатора, залиште вашу електронну адресу:

Читайте також: